Sadržaj
Danas, u okruženju gdje se sve brzo mijenja, a prateći taj užurbani ritam, problemi s probavom su postali dio svakodnevice. Vjetrovi, nadutost, žgaravica, zatvor ili proljev su posljedice takvog načina života.
Nažalost, vrlo rijetko razgovaramo o probavnim smetnjama i nevoljko tražimo savjet kako potaknuti probavu i kako otkloniti probleme s probavom.
Najčešći simptomi koje povezujemo s neadekvatnom probavom su:
- žgaravica i kiselina,
- izostanak spontanog pražnjenja,
- rijetka i vodenasta stolica,
- tvrda i suha stolica i
- nadutost.
Uzrok treba tražiti u načinu života, lošoj prehrani, alergijama na hranu, ali i u upalnim procesima. Vidimo da uzroka ima mnogo, ali ima i dosta načina kako potaknuti problematičnu probavu i dovesti u red rad probavnog sustava.
Kao proizvođači hrane i dodataka prehrani vjerujemo da su zdrav način života i dobro balansirana prehrana pravi saveznici u poticanju probave.
Prilagodbom jelovnika, uspostavljanjem ritma prehrane i načina konzumiranja hrane može rezultirati toliko željenom normalnom i „nevidljivom“ probavom.
Uvedite saveznika u razgradnji hrane – PROBIOTIKE
Probiotici su sojevi korisnih bakterija koje žive u crijevima. Sam naziv za crijevne bakterije je slikovit, nazvani su "probiotici" što znači "za život".
Ove mikroskopske "bubice" žive u Vašim crijevima gdje sudjeluju u razgradnji hrane, proizvodnji vitamina i masnih kiselina kratkog lanca.
Crijevna flora sastoji se od dobrih i loših bakterija - Kivilaks
Ne uzrokuju bolesti i izravno doprinose zdravoj crijevnoj flori (bakterije u crijevima). Te bakterije pomažu u probavi (razgrađuju hranu koju jedete), pomažu u sprečavanju infekcija i smanjenju kronične upale.
Predlažemo jesti sirovu fermentiranu hranu poput kefira, jogurta, kiselog kupusa i soka od gljive kombuche jer obiluju probioticima.
Način kako se hranimo ima veliki utjecaj na funkcioniranje probavnog sustava. Promjenom nekoliko prehrambenih navika imate priliku poboljšati probavu.
Ovo su neki od naših prijedloga za poticanje problematične probave, a nisu vezani za hranu:
- Barem jedan obrok dnevno konzumirajte u mirnom i opuštenom okruženju.
- Usredotočite se na jelo i opustite se.
- Isključite televizor i telefon kako biste se u potpunosti mogli usredotočiti na hranu koju jedete i na sam čin hranjenja.
- Prilikom serviranja potrudite se da jelo izgleda lijepo i primamljivo.
- Posvetite se okusu, mirisu i osjećaju u ustima dok jedete. To se zove biti pažljiv i uživati.
- Izbjegavajte obrok kada ste uzrujani ili loše volje, bolje je odgoditi ga za neko kratko vrijeme. Mozak i probava međusobno su povezani pa ti osjećaji mogu utjecati na učinkovitost Vašeg probavnog sustava.
- Svaki zagriz hrane temeljito sažvačite prije nego što ga progutate.
Uživajte u hrani - Kivilaks
Pomognite želucu tako da ga rasteretite i umanjite negativan utjecaj gutanjem nesažvakane hrane. Žvakanje hrane i usitnjavanje bitan je, ali često zanemaren, korak u poboljšavanju probave.
Što više hranu žvačete, to će se bolje razgraditi, a tim pomažete procesu probave.
Mehanička razgradnja hrane u ustima zapravo smatra se prvom fazom probave. Što je hrana usitnjenija, lakše putuje jednjakom. Dok žvačete hranu, slina se oslobađa iz žlijezda u ustima i ona započinje kemijsku probavu hrane prije nego što stigne u želudac.
Žvakanjem usitnjavate i vlažite hranu probavnim enzimima - Kivilaks
Uz to, žvakanje i slina potiču želudac u stvaranju kiselina i vlastitih probavnih enzima te pripremaju „teren“ za dolazak Vašeg obroka.
Žvakanje hrane shvatite vrlo ozbiljno jer to je zadnji dio kada možete utjecati na probavu.
HIDRATIZIRAJTE organizam tijekom dana
Bez vode ili smanjenom količinom vode u organizmu dolazi do smanjenja učinkovitosti cijelog tijela. Dolazi do dehidracije i smanjenja krvnog tlaka, a to spada u jedan od uzroka zatvora.
Pijte dovoljno vode svaki dan.
Hidratizirajte se tijekom dana - Kivilaks
Prosječna osoba trebala bi težiti svakodnevnom konzumiranju minimalno 2 litre tekućine (voda, juhe bez puno soli, prirodni sokovi, hrana s velikim udjelom vode,…).
Konzumaciju tekućina tijekom obroka smanjite na minimum jer tekućinom razrjeđujete želučane sokove koji su nam potrebni za optimalnu probavu.
Vrlo važna napomena!!! Hidratizirajte se između obroka. U vodu dodajte krišku limuna i listiće mente. Uživajte…
POBOLJŠAJTE probavu novim izborom hrane
Jedan od uzroka proljeva, zatvora, lijenih ili nervoznih crijeva su prekomjerni toksini koji se razvijaju u crijevima. Oni mogu izazivati upalne procese i naša crijeva učiniti „polupropusnim“.
Kako bi spriječili razvoj i količinu toksina, uklonimo hranu koja ih razvija. U tome možemo uspjeti zamjenom određenih namirnica - cjelovitom i hranjivom prehranom.
To je najbolji način za poticanje probave i najbolji odgovor za smanjenje toksina u crijevima.
Jedite manje prerađenu hranu. |
Ova hrana obično je puna kalorija s malo ili nimalo hranjivih tvari. Često je puna rafiniranog šećera, umjetnih aroma, boja i konzervansa koji nanose štetu i otežavaju rad bubrezima i jetri. |
Izbacite gluten iz prehrane. |
Gluten je čest alergen i nadražuje crijeva (čak i onima bez alergija na gluten poput celijakije). |
Izbjegavajte prerađenu soju. |
Soja ometa apsorpciju hranjivih sastojaka i uzrokuje neravnotežu u tijelu kada se konzumira u većim količinama. |
Izbacite umjetna sladila! |
Crijevne bakterije su vrlo bitan čimbenik zdrave probave i zdravlja općenito. Konzumacija umjetnih sladila dokazano drastično mijenja crijevne bakterije. |
Pojačajte lučenje ŽELUČANIH SOKOVA
Dobro ste vidjeli, predlažemo pojačavanje lučenja želučanih sokova.
Normalne razine 'želučane kiseline' najčešće nisu uzrok žgaravice, kao što je uvriježeno mišljenje. Zapravo, žgaravica se javlja uslijed nedostatka želučane kiseline.
Hrana koja ide iz želuca u tanko crijevo, gdje se odvija većina probave i apsorpcije hranjivih sastojaka, mora biti u tekućem stanju. Dakle, ako temeljito ne prožvačemo svaki zalogaj to uzrokuje da želudac više 'mehanički' probavlja - ili više radi, da razgradi hranu.
Mehanička probava u želucu traje više vremena, što znači da se hrana duže zadržava. Postoji mogućnost početka fermentacije, što uzrokuje stvaranje nadutosti i nelagode u gornjem dijelu trbuha.
Evo tri jednostavna načina za prirodno jačanje želučane kiseline:
- U vodu koju pijete između obroka dodajte svježe iscijeđeni limunov sok.
- Prije svakog obroka popijte 1 - 2 žličice jabučnog octa s malo vode.
- Žvačite svaki zalogaj dok gotovo ne bude moguće prepoznati što je bilo u zalogaju koji ste uzeli. To može značiti više od 15 - 20 zagriza po zalogaju.
Limun i menta za lučenje probavnih sokova - Kivilaks
Završimo s najvažnijim, hranom za dobre bakterije – PREBIOTICIMA
Prebiotici su hrana i gorivo dobrim bakterijama u naših crijevima.
Možemo ojačati zdravlje crijeva i to povećavanjem "dobrih" bakterija. One sudjeluju u otklanjanju toksina i smanjivanju broja loših bakterija te pomažu kod zatvora.
Namirnice koje imaju jak prebiotički učinak su jabuke, banane, šparoge, suhe smokve, suhe šljive i ostale namirnice s većim udjelom vlakana.
Jabuke i banane su dobar izvor vlakana - Kivilaks
Na tržištu postoje razni proizvodi za poticanje problematične probave. Kod izbora vodite računa da Vaš izbor bude temeljen na povećanom udjelu vlakana i probavnih enzima iz biljnog izvora. Ti proizvodi ne izazivaju navikavanje.
Kivilaks je jedan od takvih proizvoda. Potražite ga u prvoj ljekarni.
Za kraj, niste sami. Svi smo u nekom trenutku imali probavnih problema. Neke probleme s probavom teže je riješiti od drugih, ali mnoge od njih možete riješiti jednostavnim prilagodbama kako jedete, kada jedete i, naravno, što jedete.